Proč by ženy neměly nosit podprsenky? Tady jsou vědecké důvody!

Nosit podprsenku, či nenosit? Foto: Nosit podprsenku, či nenosit?Foto: All

Nosit, či nenosit – to je ta otázka!

Podprsenky jsou samozřejmou součástí ženského šatníku. Existuje však řada vědeckými argumenty podložených důvodů, proč by podprsenky měly zůstat v šatníku a na ženském těle se nikdy neobjevit…

Největší vědeckou studii o podprsenkách vytvořil profesor Jean-Denis Rouillon z univerzity v Besançonu. Tento expert na sportovní vědu studoval efekt podprsenek na ženské tělo v práci, který sledoval 330 žen po dobu 15 let. V městské nemocnici monitorovali pravidelně změny, které podprsenky na tělech 18–35letých působí.

Výsledky byly poměrně jednoznačné: ukázalo se, že nošení podprsenky v mládí nijak nezabrání později prsům poklesnout. Nemá ani vliv na snížení bolesti zad, která se u mladých dívek s růstem prsů často projevuje. „Medicínsky, fyziologicky ani anatomicky nezískávají prsy z nošení podprsenky žádné výhody,“ zněl závěr této práce. Naopak, s nošením podprsenky se prsy stávají poviselejšími. Proč?

Podprsenky na tržišti Foto: Podprsenky na tržištiFoto: David Stanley

Souvisí to se stavbou svalstva ženského hrudníku. Pokud se mladé dívky od nástupu puberty spoléhají na nošení podprsenky, jejich svaly na hrudi, které mají podporovat prsy, nemají důvod se zpevňovat. A tak se kvůli oslabenému svalstvu prsy později prověšují. Francouzská studie zjistila, že se to dá napravit – třeba tím, že ženy přestanou podprsenky nosit. U těch, které se samy rozhodly nošení tohoto spodního prádla omezit, konstatovali lékaři zvýšení umístění bradavek o 7 milimetrů.

Současně se lékaři na základě této práce domnívají, že moderní podprsenky mohou omezovat cirkulaci lymfy a také způsobují, že prsy v průběhu času ztrácejí svou pevnost. „Nenošení podprsenky mladými ženami vede k zvýšené produkci kolagenu v prsech a také k větší pružnost pokožky – což výrazně zlepšuje kvalitu vyvíjejících se prsou,“ popsal další aspekt doktor Staffor Broumand, který se na výše zmíněné práci podílel.

Vědci samozřejmě nijak nezpochybňují, že většina žen nosí podprsenky z jiných než zdravotních důvodů – ale upozorňují na opatrnost. Dokud nebudou vědět o jejich vlivu na ženské tělo víc, měly by si ženy přinejmenším v dospívání dávat pozor.

Text: RD

Článek

Krásné... ale čím dál slabší Foto:

Čím dál slabší pohlaví. Ženy dnes úplně ztrácí svaly

Nové výzkumy ukazují, že dnešní ženy jsou mnohem slabší než jejich babičky i matky– a to velmi dramaticky.